Blockchain nisu bitcoin i kriptovalute! Blockchain je koncept distribuirane pohrane podataka koji, uz pomoć kriptografije, osigurava njihovu vjerodostojnost, nepromjenivost, sigurnost, anonimnost i privatnost. Kriptovalute su samo najjednostavniji i najeksponiraniji primjer njegove praktične primjene, no mimo njih, blockchain je već ušao i ulazi duboko u naš digitalni svijet.
Blockchain je prozvan duboko disruptivnom tehnologijom – decentralizacijom će polako nestajati obrisi digitalnog svijeta u kojem našim podacima gospodare veliki igrači kao npr. društvene mreže i u središte će se vraćati građani. Upravo je to jedan od temelja i ciljeva weba 3.0 - nakon ere centraliziranog weba 2.0, građanima vratiti vlasništvo nad njihovim podacima i dio moći koje ti podaci nose.

Web 3.0 više nije samo utopijska zamisao, već postaje opipljiva stvarnost koju je počela graditi i službena EU (https://bit.ly/3nRoShZ) i koja u sveopćoj digitalizaciji svijeta neizbježno zahvaća i zdravstvo. Otud nastaje i pojam Zdravstva 3.0 koje uz pomoć blockchain tehnologije želi pacijente vratiti u središte zdravstvene skrbi i osnažiti ih u korištenju njihovih zdravstvenih podataka, povećati transparentnost, a njome i povjerenje u Zdravstvu, povećati dostupnost i iskoristivost zdravstvenih podataka, pogotovo za nove AI modele, a u konačnici napraviti iskorak prema personaliziranom pristupu svakom pacijentu, poboljšanju ishoda liječenja i zdravijem društvu.
Takvo zdravstvo 3.0 omogućilo bi distribuiranu pohranu zdravstvenih informacija te otvaranje njihovog ogromnog, a trenutno neiskorištenog potencijala prema svijetu znanosti i tehnologije. Distribuirana pohrana, uz pomoć umjetne inteligencije omogućuje nove koncepte interoperabilnosti, a istovremena anonimnost otvara vrata metodama rudarenja i otkrivanja podataka. Pametni ugovori koji „žive“ na blockchainu pri tome reguliraju prava i uvjete korištenja pristupa i korištenja i onemogućuju manipulacije i prijevare, a pored toga što zaista stavljaju podatke u ruke njihovih vlasnika, omogućuju i potpuno nove modele kao što je npr., licenciranje pa i potencijalnu monetizaciju zdravstvenih podataka.

Primjene blockchaina u zdravstvu sežu i puno dalje, primjerice za osiguranje nepobitne vjerodostojnosti zdravstvenih zapisa pohranjenih u centraliziranim sustavima ili za objedinjavanje i praćenje korištenja recepata i lijekova.
No Web3.0, pa tako i Zdravstvo3.0, ne žele istisnuti zdravstvo i sustave kakvo poznajemo danas, već će upravo njihova sinergija doprinijeti korištenju punog potencijala digitalnih inovacija i stvaranju najveće dobrobiti za čovjeka. Takvoj sinergiji i njenoj demonstraciji doprinosi i MEDIION - zdravstvena platforma za povezivanje pacijenata i liječnika i MEDIIOChain – istraživačko-razvojni projekt sufinanciran iz fondova EU kojim se razvija inovativan sustav pohrane i upravljanja zdravstvenim podacima korištenjem blockchain tehnologije.

Kako je na 17. konferenciji digitalne medicine FUTURE IS NOW o ovoj temi izložio Goran Kanceljak iz tvrtke CS Computer Systems, izgradnja zdravstva 3.0 zahtijeva suradnju.
Stoga se, za više informacija i njihovu razmjenu, javite na www.linkedin.com/in/kanca.