Uz korištenje digitalnih društvenih kanala te kreativnim pristupom mladima, Međunarodna udruga studenata medicine – CroMSIC nastoji na zanimljiv i atraktivan način pristupiti ovoj problematici. Već duži niz godina provodimo „Projekt prevencije najčešćih zloćudnih tumora – mRAK“ s ciljem podizanja svijesti o važnosti prevencije i pravovremenih pregleda te edukacije mladih u svrhu smanjenja učestalosti zloćudnih oboljenja. Od 2019. godine projekt provodimo uz podršku Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba te uz odobrenje Ministarstva znanosti i obrazovanja, a poseban naglasak stavljamo na tumore uzrokovane HPV infekcijom i uspješnoj prevenciji raka – cijepljenju protiv HPV-a.
HPV je spolno prenosiva infekcija koja se prenosi intimnim kontaktom „kože ili sluznice o kožu ili sluznicu” što uključuje sve oblike spolnog odnosa (vaginalni, oralni, analni), a može se prenijeti i drugim načinima intimnog spolnog kontakta.
Osim što je 99,7% slučajeva raka vrata maternice uzrokovano infekcijom visokorizičnim tipovima HPV-a, njime je i uzrokovano i:
90% slučajeva raka anusa
70% slučajeva raka rodnice
40% slučajeva raka muškog spolovila
15% slučajeva raka stidnice
12% slučajeva raka usne šupljine i ždrijela
Osim raka, određeni tipovi HPV-a uzrokuju i genitalne bradavice.
Ne postoji lijek protiv HPV-a, ali sjajna stvar je da postoji učinkovita prevencija – CIJEPLJENJE.
Cjepivo je besplatno i preporučeno za sve djevojčice i dječake, djevojke i mladiće, a
štiti protiv sljedećih promjena uzrokovanih s 9 podtipova HPV-a: prekancerozne lezije (promjene), rak vrata maternice, stidnice, rodnice i anusa i genitalne bradavice (kondiloma).
Cijepljenje je u Republici Hrvatskoj trenutno besplatno za sve osmaše, srednjoškolce i mlade do 25 godina do kraja kalendarske godine.
Hrvatska je jedna od sedam zemalja u svijetu koja je osigurala besplatno cjepivo protiv HPV-a, koji može uzrokovati čak šest vrsta raka, i za dječake i za djevojčice, no još uvijek se relativno mali broj mladih odlučuje na ovaj oblik sigurne i pouzdane zaštite.
Kako bi informirali učenice i učenike o dostupnim oblicima prevencije bolesti koje uzrokuje HPV infekcija, pokrenuli smo kampanju „Budi mRAK“. U razdoblju od travnja do lipnja 2019., u četiri hrvatska grada (Zagreb, Osijek, Rijeka i Split), u ukupno 26 srednjih škola održali smo interaktivne radionice u ukupno 113 razreda, s ukupnim obuhvatom preko 2.600 učenika i učenica. Cilj je na ovaj način srušiti predrasude koje su rezultat neznanja te ključna prepreka u donošenju informiranih odluka o zdravlju. Kako bi istaknuli važnost edukacije i informiranja o bolestima uzrokovanim HPV infekcijom, u sklopu Europskog tjedna borbe protiv raka, koji se obilježava od 26. do 31. svibnja, 29. svibnja 2019. u Swanky Monkey Garden hostelu/baru smo predstavili kampanju i okupili brojne predstavnike dionika iz zdravstvenog sustava, stručnjake te poznate osobe iz javnog života, poput Jelene Veljače, Ide Prester, Brune Šimleše, Tomislava Ricova, Tare Thaller, Mie Rkman i drugih.





Na samom predstavljanju podršku su iskazali i Ministarstvo zdravstva, HZJZ, Grad Zagreb, radna skupina Sabora „Zastupnici za borbu protiv raka“, Savjet za mlade Vlade Republike Hrvatske, Povjerenstvo Grada Zagreba za HPV i ostale spolno prenosive bolesti, mnoge udruge i organizacije kao „Sve za nju“, Hrvatska liga protiv raka, Impress, te Studentski zbor Medicinskog fakulteta i Studentska sekcija za javno zdravstvo Andrija Štampar.
Osim edukacija po srednjim školama, poseban naglasak stavljamo na društvene mreže kako bismo ovu kampanju što više približili mladima, te kroz inovativan i zanimljiv sadržaj i „mrak“ vizuale želimo na što pristupačniji način komunicirati i doprijeti do mladih. Poruka cijele kampanje i projekta je upravo: „Budi mRAK! Izbjegni RAK!“
Ukoliko mladi imaju bilo kakve nedoumice za cijepljenje i žele saznati nešto više o samome cjepivu, kampanji, kontaktirati putem e-mail adrese budi.mrak@gmail.com ili pratiti putem društvenih mreža:
Kristina Stamenković,
Nacionalna dužnosnica za javno zdravstvo,
Marko Gangur,
Lokalni dužnosnik za javno zdravstvo
Međunarodna udruga studenata medicine – CroMSIC