Kao što smo već pisali, zbog epidemije virusom COVID -19 te lockdowna koji je uslijedio, došlo je do povećanja drugih javnozdravstvenih problema. I to na žalost onih koji su i inače najveći, raka i dijabetesa.
Dijabetes je još jedna globalna pandemija, koja ima razorniji učinak nego virus COVID – 19, ali učinak nije toliko očit pa su mjere borbe protiv dijabetesa uvjetno rečeno blaže. Najvažnija je svakako preventiva, a to je tjelovježba i zdrava prehrana. Za vrijeme lockdown-a većina ljudi je zanemarila oba segmenta zdravog života.
Kod već oboljelih od dijabetesa bila je otežana dijagnostika, ali i kontrola terapije.
Dugoročno možemo reći da je bilo i nekih pozitivnih aspekata. Sveopća digitalizacija obuhvatila je i neke aspekte koji se izravno ili neizravno tiču i dijabetesa.
Jedna od takvih vrlo važnih funkcionalnosti je model ePomagala koja je omogućilo dostavu pumpi na kućnu adresu. Od ePomagala će najveću korist imati kronični bolesnici jer više neće trebati svaka tri mjeseca nepotrebno trošiti vrijeme na odlazak obiteljskom liječniku. Isto tako, po ljekarnama više neće biti potrebno čuvati papir te ga potom fizički isporučivati HZZO-u radi naplate.
Osim toga, zdravstveni radnici neće više trošiti vrijeme na ispis i fizičku predaju doznaka osiguranicima –što će osloboditi vrijeme za rad sa pacijentima. Doznake će moći kreirati u vrijeme kada je manja gužva u čekaonici, a i same čekaonice će biti praznije. U ambulantama će se također manje miješati kronični i akutni bolesnici. Iz navedenih razloga funkcionalnost ePomagala je vrlo važno jer se na ovaj način smanjuje mogućnost zaraze.
Vrlo je važno da ova funkcionalnost ostaje i nakon pandemije tako da je to stalno poboljšanje eZdravstva u Hrvatskoj.

Kontrola dijabetesa u zadnjih nekoliko godina doživjela je dramatične promjene. Ove promjene omogućile su poboljšanje života osoba oboljelih od dijabetesa.
Najveća promjena je uvođenje samokontrolirajućih pumpi u management dijabetesa. Uporabom modernih pumpi, koje sadrže senzore, omogućen je kontinuirani nadzor glukoze u krvi. Puno bolje se mogu nadzirati dnevne oscilacije. Na ovaj način omogućen je puno bolji uvid pacijenta i liječnika u kontrolu dijabetesa. Osim toga, omogućena je puno veća uloga pacijenta u menagementu svoje bolesti.
Jedan od važnih poboljšanja vezanih za uvođenje ovih naprednih pumpi je mogućnost kontinuiranog prikupljanja podataka o pacijentu, ali i o radu pumpe
Za pacijenta je najvažnije da pumpa zamjenjuje višekratno dnevno injiciranje inzulina i pomaže reguliranju dnevne doze šećera u krvi. Pumpe isporučuju male količine brzo djelujućeg inzulina u kontinuitetu.
Dosad je liječnik imao uvid samo u prosječne dnevne ili tjedne vrijednosti inzulina. Uz pomoć ovakvih naprednih pumpi puno su bolje vidljive dnevne oscilacije inzulina u krvi što je krucijalno za bolje sagledavnje načina na koji se uzima terapija.

Umjetna inteligencija sve više koristi u medicini, analizom ovih podataka od velikog broja pacijenata na nekom području ili široj regiji moguće je izraditi prediktivne analize koje mogu jako puno pomoći planiranju i donošenju mjera u borbi protiv dijabetesa.
Nadamo se da će na taj način primjena tehnologije umanjiti negativne učinke pandemije COVID-19 na pacijente sa dijabetesom.
Budući da dijabetes predstavlja jedan od najvećih javnozdravstvenih problema u razvijenom svijetu, ovaj iskorak ima veliku važnost za globalno zdravlje.
O ovoj temi govorit će se 01.10. na hibridnom eventu pod nazivom Data4Diabetes koji će se održati u Zagrebu, a sve informacije oko održavanja eventa možete pratiti na i putem naše Facebook stranice.
Autor: Mladen Kovaček