Zahvaljujući ubrzanom razvoju tehnologije, digitalizacija je uzela maha u svim aspektima ljudskog života. Dramatične promjene dogodile su se nakon pandemije uzrokovane pandemije COVID-19, a digitalizacija zdravstva postala je neminovna.
Da budućnost zdravstvene skrbi iziskuje nove pristupe i nove oblike inovacija, još 2016. godine prepoznao je Mladen Kovaček, organizator konferencije digitalne medicine FUTURE IS NOW kada se održala prva konferencija u Zagrebu koja je okupila više od 300 sudionika. Od tada se konferencija održava svake godine, osim u Zagrebu, u gradovima Beograd, Prag, Budimpešta i Bratislava.
Svojim uspješnim održavanjem konferencija digitalne medicine FUTURE IS NOW pozicionirala se kao vodeća platforma u digitalizaciji zdravstva u Centralnoj Europi. Na jednom mjestu okuplja industriju i sve relevantne dionike usmjerene prema digitalizaciji i razvoju važnih tehnoloških trendova te se bavi ključnim temama u području informatizacije zdravstva.
Budući da je Hrvatska dosta napredna u digitalizaciji i svoja rješenja može plasirati u druge sustave, ne čudi ni veliki interes drugih država u kojima je konferencija prisutna i čije održavanje dodatno omogućava između ostalog i razmjenu iskustva.
Ove godine, 04. travnja, 2023. održat će se 17. po redu konferencija digitalne medicine FUTURE IS NOW u Zagrebu, a o ciljevima, uspješnosti te temama ovogodišnje konferencije razgovarali smo sa samim organizatorom, Mladenom Kovačekom.

Kao što smo spomenuli, konferencija digitalne medicine FUTURE IS NOW održava se osmu godinu za redom, a osim u Zagrebu održava se i u drugim gradovima Centralne Europe. Jeste li vjerovali da će konferencija u u ovih osama godina biti toliko uspješna i prepoznata internacionalno?
- Kao što sam uvijek naglašavao, u cijeloj EU prepoznati su benefiti od korištenja digitalnih tehnologija u zdravstvu. Važnost digitalizacije je posebno došla do izražaja nakon pandemije COVID-19. Budući da je uvođenje ovakvih procesa kompleksno i zahtjeva koordinaciju više dionika, prepoznao sam potrebu za izgradnjom kanala komunikacije između različitih dionika u digitalizaciji medicine.
Jedan od glavnih ciljeva organizacije konferencije FUTURE IS NOW je bio stvoriti platformu koja će to omogućiti i već prvom održanom konferencijom i velikim interesom, prepoznata je njezina važnost i potreba.
Zemlje u okruženju izabrale su sličan način digitalizacije medicine kao i Hrvatska te su također prepoznale korist da se na jednom mjestu omogući koordinacija i potpora svih sudionika u digitalizaciji. Konferencija se pokazala kao izvrsna platforma koja omogućava da zemlje međusobno razmjene iskustva te spremno ponude pomoć i svoje usluge. Svakako sam vjerovao u važnost održavanja ovakvih skupova te mi je drago što je vrlo brzo prepoznata internacionalno.
Koji je glavni cilj konferencije?
- Jedan od glavnih ciljeva konferencije je okupiti sve dionike u digitalizaciji medicine kao što su liječnici, ljekarnici, zdravstvena i IT industrija, predstavnici ministarstva, HZZO-a kako se potaknulo brže odvijanje procesa, na najveću moguću korist pacijenta, kao središte zdravstvenog sustava, ali i svima koji su na bilo koji način involvirani ili ih zanima digitalizacije medicine.
Konferencija se bavi temama koje su važne za sadašnjost i bližu budućnost zdravstva te aktualnim trendovima u medicini. Tako su se dosadašnje konferencije bavile aktualnim temama poput eRecepta, eKartona, Portal Zdravlja, ali i dostupnosti i korištenja zdravstvenih podataka naročito na primjeru dijabetesa i raka kao najvećih javnozdravstvenih problema te personaliziranom medicinom.
Konferencija je svake godine podržana i od strane Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje čiji predstavnici aktivno sudjeluju u programu.

Koje teme možemo očekivati na ovogodišnjoj konferenciji?
- Jedna od glavnih tema bit će nacionalni preventivni program ranog otkrivanja raka vrata maternice. Naime, u Hrvatskoj je rak vrata maternice treći najčešći rak žena u dobi od 30 do 49 godina, iza raka dojke i štitnjače. Cilj je novog nacionalnog programa poboljšati rezultate ranog otkrivanja raka vrata maternice, smanjenje njegove pojavnosti i smrtnosti.
Radna skupina Ministarstva zdravstva usuglasila je da će se u prvoj fazi Nacionalnog plana provoditi tzv. kotestiranje, tj. iz jednog uzorka površinskih stanica vrata maternice radit će se Papa test i HPV test, što se smatra najprimjerenijom inovativnom metodom u otkrivanju te vrste raka. Upravo o tome će se govoriti na ovogodišnjoj konferenciji.
Također, jedna od važnih tema konferencije biti će i kako tehnologija pomaže kod managementa nezaraznih kroničnih bolesti. Kronične nezarazne bolesti u svim razvijenim zemljama svijeta predstavljaju vodeći javnozdravstveni problem i glavno su opterećenje zdravstvenih sustava.
U programu konferencija FUTURE IS NOW često sudjeluju i regionalni te strani stručnjaci. Tako su neka od imena koja su sudjelovala do sada potpredsjednik iz tvrtke Medtronic, Trevor Gunn, senior project manager iz tvrtke Roche, Patrice Doisne, a prošle godine se u program uključio i Chris Carrigan, vodeći i glavni operativni direktor PPIE (Patient and Public Involvement and Engagement).
- Kao što ste i sami rekli, FUTURE IS NOW se pozicionirala kao platforma za razmjenu iskustva s drugim zemljama i svake godine trudimo se kako na konferenciji u Zagrebu tako i u drugim državama uključiti strane eksperte i predavače. Našim posjetiteljima na taj način omogućavamo i da se dodatno educiraju od od renomiranih i cijenjenih stručnjaka. Tako je i ove godine potvrđeno je sudjelovanje Arnauda Leglanda, Channel Sales Manager iz tvrtke Medsquare SAS koji će govoriti o sustavu kontroliranja ozračenja pacijenta i jedva čekamo čuti njegovo izlaganje.
I za kraj, kroz projekt "Žene u tehnologiji" svake godine sudjeluju i studenti u programu konferencije FUTURE IS NOW. Recite nam nešto ukratko i o toj suradnji.
- Riječ je o suradnji koju smo uspješno realizirali zadnjih godinu dana sa Udrugom digitalizacije zdravstva. Glavni cilj projekta je stvoriti platformu za prepoznavanje, poticanje, nagrađivanje i promociju izvrsnosti, razmjenu znanja i iskustva žena kroz edukacije i povezivanja zdravstvene i IT industrije sa studenticama i specijalizanticama.
Projekt je dobio veliki medijski odjek te su se u njega uključile kao partner AmCham Hrvatska i Hrvatska liječnička komora. Za studente i specijalizante organizrali smo nekoliko besplatnih webinara, a a upravo smo na našim konferencijama studentskim udrugama poput Međunarodne udruge studenata medicine Hrvatska (CroMSIC) i Udruge studenata Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta PROBION omogućili da predstave svoje projekte. Na taj način omogućavamo studentima i specijalizantima da se aktivno uključe i povežu sa industrijom budući da su i oni dio inovacija i promjena u zdravstvu koji nas očekuju.
Ove godine na konferenciji će biti predstavljena i suradnje CPSA-e i Studentskog zbora Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta na temu personalizirane medicine i bioinformatike.
