Unatoč tome što su aktivnosti Zagrebačkog inovacijskog centra (ZICER) radi sigurnosti i očuvanja zdravlja ograničene, startup tvrtke usmjerile su svoja znanja i resurse kako bi doprinijele borbi protiv sprječavanja i širenja posljedica virusa COVID-19 ali i omogućile razvojem različitih aplikacija dodatnu edukaciju stanovništva.
Proizvodnja medicinske opreme poput printanja Venturijevih cijevi za respiratore, inovacije u izradi zaštitnih maski i chatbot-ovi za bolnice samo su neka od rješenja koje su startup tvrtke razvile. Među njima nalazi se i tvrtka Agilos IT koja je razvila aplikaciju koja educira i predviđa razvoj situacije vezane za koronavirus, u suradnji sa IBM-ovim odjelom za podatkovnu znanost.
Kontaktirali smo Agilos IT kako bi saznali iz prve ruke kako je došlo do ideje i razvoja same aplikacije, a sve detalje otkrio nam je direktor tvrtke Ivan Žune.
-Već duže vremena pratim situaciju s koronavirusom. Iz bliskog izvora znam medicinske protokole i onda sam se ulovio kako u jedan odgovor nisam siguran (idem li odmah u bolnicu ako sam zaražen). Da sam stvarno zaražen i u panici možda bi postupio krivo! Nekako sam prelomio u sebi da nešto moram napraviti. Ljudi u panici zaborave ono što znaju, tako da sam odlučio pomoći da znaju još više. - otkrio je.

Ivan Žuna, direktor tvrtke Agilost IT
Data science u svrhu edukacije i podizanja svjesnosti
- Nisam imao točnu ideju što i kako,ali znao sam s kim. Uvijek spreman za „data akciju“ je moj prijatelj i kolega. Nazvao sam i probudio Milana Mistrića koji vodi AI i Data Science tim u IBM-u, i pitao ga je li zainteresiran da se nađemo sutra ujutro i napravimo hackaton na temu koronavirusa, u svrhu podizanja svjesnosti trenutne situacije.
Rekao je „idemo“ , ujutro oko 8 sati smo krenuli i do 12 sati smo imali prvu verziju stranice. Nekako u tih 3-4 sata smo nekako smislili što želimo napraviti. Počeo sam raditi na stranici, a Milan je trebao smisliti nekakav model/guesstimate vezan za procjenu rizika, tj. vjerojatnost da netko od vaših kontakata nosi virus.
Dohvatili smo na brzinu podatke iz drugih zemalja, izvukli parametre na temelju kojih procjenjujemo omjer potvrđenih u odnosu na stvarne slučajeve, napravili model rasta/širenja virusa na temelju prosjeka deset drugih prethodno pogođenih zemalja, te na temelju toga procjenjujemo okviran postotak zaraženih u populaciji, a onda je s obzirom na veličinu populacije i broj kontakata jednostavno izračunati vjerojatnost da netko od vaših kontakata ima virus.
Važno je napomenuti da s povećanjem broja kontakata vjerojatnost da budete izloženi virusu eksponencijalno raste, to je glavna poruka tog jednostavnog algoritma – smanjiti broj kontakata i držati se preporuka, tzv. social distancing. Igrajte se malo s algoritmom da skužite koliko je važno izbjegavati druženja. – objašnjava Ivan.
Izračun vjerojatnosti
Na temelju prijašnjeg iskustva u radu s doktorima, dodao je i anketu za izračun vjerojatnosti da li netko ima virus iako, kaže, to nije nikakav službeni podatak, niti postoji algoritam koji to možemo jednostavno odrediti, ali služi kao ilustracija koliko je važno slijediti upute i ponašati se odgovorno.
- Naime, velika je vjerojatnost da će se virus snažnije proširiti, zbog toga moramo učiniti sve što je u našoj moći da to širenje što više usporimo i kupimo vrijeme zdravstvenim djelatnicima i zdravstvenom sustavu kako bi se mogli posvetiti najugroženijima. Važno je da primjenjujemo načelo opreznosti: ako se brinete, ne morate se pretjerano brinuti (pogotovo ako ste mlada osoba), no ako se ne brinete, vrijeme je da se počnete brinuti, postanete odgovorni i pazite na svoje i zdravlje drugih ljudi, pogotovo onih najugroženijih. - istaknuo je.

Jedan od najvažnijih i krajnjih ciljeva im je bio da naprave nešto korisno što će pomoći ljudima budući da imaju širok i komplementaran set skillova.
- Htjeli smo napraviti stranicu koja će biti edukativna, koja će pomoći ljudima, ilustrirati tu eksponencijalnu snagu virusa, a gdje bi spojili taj aplikativni dio s data sciencom. Također, nismo htjeli ništa zeznuti (nadam se da nismo!) s obzirom na ozbiljnost situacije, a imali smo jako malo vremena, jer cijela stranica doslovno je dignuta za nekoliko sati. Bio je to neki naš interni hackaton, luda brzina i na kraju je to dobro ispalo.
Nismo se nadali da će se to baš ovoliko proširiti i koristiti, malo nas je iznenadilo i gledajući unazad mogli smo si uzeti i više vremena, ali vrlo često najbolje stvari izađu iz ludih napadaja kreativnosti, tako je bilo i ovaj put. - otkrio je.
Razmišljanje izvan okvira

Tvrtka Agilos IT tim je visoko kvalificiranih, ambicioznih, pozitivnih i marljivih stručnjaka. Posluju od 2018. godine kada su Grad Zagreb i ZICER prepoznali u njima energiju i agilnost te im uredom u ZICER-u (Velesajam paviljon 12).
- Naše glavne usluge su konzultanska stručnost vezana uz baze podataka (DWH), te izrada web i mobilnih aplikacija po želji korisnika. Agilna programska komunikacija, ispunjavanje rokova, odgovornost, spremnost na učenje i poučavanje, razmišljanje izvan okvira i konzultantska stručnost premise su Agilos IT tima.
Primarni cilj tvrtke je stvarati dodane vrijednosti temljene na kvalitetnom i ugodnom okruženju. Uvijek smo otvoreni za suradnju koja će dovesti do win-win situacije. – zaključio je Ivan.
Test zaraženosti dostupan je na https://www.agilos-it.com/covid19/
Pripremila: Andrea Staničić