Tvrtka HIT konferencija, organizator vodeće konferencije o digitalnoj medicini u srednjoj Europi, FUTURE IS NOW, organizira treći po redu event koji se bavi važnim javnozdravstvenim problemom - onkologijom.
Prema podacima Europske komisije objavljenih početkom ove godine, u Europskoj uniji u 2020. novodijagnosticirano je 2,7 milijuna slučajeva raka, a bitku s bolešću izgubilo je 1,3 milijuna ljudi.
Broj oboljelih od raka povećat će se do 2035. za 25%, a rak će postati glavni uzrok smrti u Uniji. Usto, sektor skrbi povezane s rakom snažno je pogođen pandemijom bolesti COVID-19 koja ometa provedbu liječenja, odgađa dijagnosticiranje i cijepljenje te otežava pristup lijekovima.
Onkologija je zdravstveni prioritet ne samo Hrvatske, već i čitave Europe, a u sklopu Europskog plana za borbu protiv raka jedan od ključnih točaka je i rano otkrivanje raka poboljšavanjem dostupnosti i kvalitete dijagnostike u čemu primjena digitalnih tehnologija može pomoći.
Osim toga, krajem 2020. godine Hrvatski Sabor je usvojio Nacionalni strateški okvir borbe protiv raka (NSOPR) koji detaljno predviđa mjere za sve korake u poboljšanju ishod liječenja i smanjenju smrtnosti.
O utjecaju pandemije na onkološke pacijente, važnosti korištenja zdravstvenih podataka u onkologiji te ostalim aspektima primjene digitalnih tehnologija i aktualne situacije vezane za onkologiju, govorit će se na konferenciji "Data4Oncology" u Zagrebu sredinom studenog 2021. godine.

I ove godine, svoje sudjelovanje u programu potvrdila je pomoćnica ministra, prim. Vera Katalinić-Janković koja je ujedno i članica Povjerenstva Nacionalne strategije borbe protiv raka.
Kao i do sada sudionici će razmjeniti iskustva i ponuditi nova rješenja za poboljšanje ishoda liječenja i dostupnosti učinkovite onkološke skrbi.
Neki od dosadašnjih sudionika konferencije do sada bili su stručnjaci dr. sc. Mario Šekerija, dr. med epidemiolog, voditelj Registra za rak RH pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, Vesna Pavlica, mr.pharm sa KBC Sestre milosrdnice, dr.sc. Viktorija Erdeljić Turk, dr.med. sa Zavoda za kliničku farmakologiju, KBC Zagreb, Tomislav Sokol, zastupnik u EU parlamentu i drugi.

Ovogodišnja konferencija biti će prilagođena epidemiološkim mjerama propisane od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, te osim ograničenog broja kotizacija za sudjelovanje uživo, event će se i ove godine prenositi uživo online putem.
Prijave su OTVORENE i možete se registrirati ovdje, a detaljan program donosimo uskoro.
Ne propustite putem FIN bloga seriju članaka koji se bave ovim važnim javnozdravstvenim problemom i kako digitalne tehnologije mogu pomoći: