U vrijeme eskalacije pandemije virusa COVID-19, zdravstveni sustavi u Europi ali i diljem svijeta našli su se pod velikim pritiskom. Službe hitne pomoći i jedinice intezivne njege gotovo da su bile u prekidu, a medicinski resursi preusmjerili su se na rješavanje krize. Zakazane operacije, terapije i konzultacije su se otkazavale ili odgađale kako bi se prioritetno postavili bolnički kreveti i briga za one koje su oboljeli od COVID-19.
Očito je da je pandemija imala veliki utjecaj na skrb i brigu već u osnovi rizične skupine - oboljele od raka. Prema istraživanju o utjecaju COVID-19 na liječenje raka koje provedeno u 6 zemalja istočne europe (Češka, Hrvatska, Mađarska, Poljska, Rumunjska i Slovačka) utvrđeno je da je od izbijanja pandemije došlo do pada pacijenata koji su primali onkolozi/hematozi na tjednoj bazi 53%, dok je taj pad u Hrvatskoj bio 40%. Smanjenje broja započetih terapija na razini svih ispitivanih zemalja je bio 52%, a za Hrvatsku 53%. (Izvor: Onkologija.hr)
Osim na skrb oboljelih od raka za vrijeme izbijanja pandemije, situacija s COVID-19 utjecat će i na broj dijagnosticiranih od raka u narednom periodu, a na razini EU očekuje se porast od 25%. Ovi podaci potvrđuju zašto je rak postao više nego ikada jedan od glavnih prioriteta Europske komisije u području zdravstva. Njemačka, koja preuzima predsjedanje EU nakon Hrvatske, borbu protiv raka također je visoko pozicionirala.

Kakva je situacija u Hrvatskoj po pitanju utjecaja epidemije na onkološke pacijente i koji su sljedeći koraci u prevenciji i liječenju raka? Hoće li epidemija COVID-19 utjecati na očekivane ishode liječenja onkoloških bolesnika? Kako poboljšati rezultate liječenja i kako korištenje novih tehnologija može pomoći?
O ovim ključnim temama govorit će se na ovogodišnjem "Data4Oncology MeetUp-u" 02.07. u Zagrebu.
Konferencija, prvi put nakon mjera zaštite uzrokovane epidemijom, okuplja na jednom mjestu relevatne stručnjake koji će govoriti o ovoj ključnoj temi kako bi razmjenili iskustva i ponudili nova rješenja za poboljšanje ishoda liječenja i dostupnosti učinkovite onkološke skrbi.
Svoje sudjelovanje potvrdila je između ostalih prim. Vera Katalinić Janković, dr. med. pomoćnica ministra zdravstva, dr.sc. Viktorija Erdeljić Turk, dr. med. sa Zavoda za kliničku farmakologiju, KBC Zagreb i Katarina Gvozdanović, voditeljica SEKA-e.
Uz podršku tvrtke Storm Informatika i tvrtke Avaya te platforme Avaya Spaces, konferencija će se moći pratiti i online putem, a partner i ovogodišnjeg „Data4Oncology MeetUp-a“ je Hrvatsko farmaceutsko društvo.

Program i detaljne informacije dostupne su na web stranici, putem Facebook društvene mreže, a za sva dodatna pitanja i informacije oko održavanja konferencije možete nas kontaktirati i putem e-mail adrese: andrea.stanicic@hit-konferencija.hr.