Return to site
Return to site

Kako digitalna rješenja pomažu liječnicima u borbi protiv raka

· Croatian

Poput pacijenata, liječnici su počeli prihvaćati prednosti i pogodnosti digitalnih i internetskih platformi za pristup najnovijim medicinskim saznanjima i napretku općeg zdravlja i vlastitih specijalnosti. 

Također, prikupljanje informacija od kolega u medicinskoj zajednici, kako na nacionalnoj tako i na globalnoj razini, radi unaprjeđenja vlastitog znanja, puno je lakše uz upotrebu digitalnih tehnologija.  

S rastom pandemije COVID-19, stručnjaci i liječnici opće prakse izgubili su svoje primarne kanale za informiranje, budući da medicinski kongresi, regionalni simpoziji, pa čak i posjeti predstavnika farmaceutske industrije s informacijama o novim tretmanima više nisu bili održivi.

Korištenje digitalnih tehnologija za širenje znanja u cijeloj medicinskoj zajednici je jedan od ključnih načina na koji su liječnici bili u tijeku s novim kliničkim podacima.

Takve inovacije nastavljaju se kako izlazimo iz globalnog lockdown-a.

Svi digitalni izvori kombiniraju se kako bi isporučili nešto što tradicionalno nedostaje liječnicima opće prakse i bolničkim liječnicima - vrijeme. 

Pandemija COVID-19 nastavlja utjecati na zdravlje ljudi u cijelom svijetu. To nadilazi samu bolest, budući da zdravstveni sustavi prilagođavaju način pružanja usluga. Nedostatak vremena i nemogućnost direktnog kontakta u vrijeme COVID-19 pandemije osobito je vidljiv kod onkoloških pacijenta.

Kašnjenja u screening-u, upozorili su stručnjaci, mogu značiti da bi "propušteni" karcinomi mogli biti veći i napredniji kada bi se konačno otkrili. Općenito, karcinom se lakše liječi u ranim fazama. 

Kratkoročno, zemlje se suočavaju sa zastrašujućim zaostacima, čije se procjene tek trebaju u potpunosti kvantificirati. Budući da neki karcinomi sporo rastu, utjecaj pandemije na ukupnu smrtnost od raka neće biti jasan mnogo godina. 

Jedno od rješenja za otkrivanje je masovnija upotreba umjetne inteligencije i digitalizacije.

Rutinski pregled je ozbiljno pogođen smanjenjem ili pauziranjem programa pregleda. Probir raka dojke vrlo je prikladan za digitalne tehnologije i primjenu umjetne inteligencije (AI). S obzirom na to da od visokoobrazovanih medicinskih stručnjaka zahtijeva vizualnu identifikaciju rijetkih, suptilnih promjena, proces koji može biti dosadan i dugotrajan, AI bi mogao pomoći da se to značajno poboljša.

Umjetna inteligencija ima potencijal povećati kapacitet probira raka dojke smanjenjem broja pregleda. Kad se integrira u program pregleda, umjetna inteligencija mogla bi učinkovito i djelotvorno ukazati na područja koja su od posebnog interesa za doktora koji pregledava nalaz.

Druga prilika je primjena umjetne inteligencije za raslojavanje rizika. Moglo bi pomoći u identificiranju i određivanju prioriteta probira za žene s visokim rizikom od raka dojke, npr. žene s gustim grudima. Guste dojke otežavaju identifikaciju kancerogenih stanica na standardnim mamogramima što znači da karcinom može promašiti ili se žene pozivaju na nepotrebna daljnja ispitivanja.

Također značajan doprinos u nadoknadi propuštenih pregleda zbog COVID-19 je telemedicina.

Iako se onkolozi nisu složili oko opsega virtualnog fizičkog pregleda i financijskog utjecaja video posjeta, većina je prepoznala korist uklanjanja putovanja ali i izazov dostavljanja ozbiljnih ili loših vijesti. 

Osim toga naglasili su zabrinutosti u vezi odnosa zdravstveni radnik - pacijent i njihove ograničene sposobnosti da utješe pacijente u virtualnom okruženju. 

Neki od ispitanika su primijetili da telemedicina može biti neprikladna za prve preglede, ali istodobno drugi su ispitanici pronašli prednost u kliničkoj učinkovitosti telezdravstva. Neki su ukazali da bi telezdravstvo moglo koristiti za predviđanje potencijalnih posjeta hitnoj službi ili prijema u bolnicu. 

Jedan od ispitanika je primijetio potencijalnu uporabu telezdravstva za pacijente sa zaraznim bolestima osobito u vrijeme pandemije COVID-19, dok je drugi istaknuo korisnost telezdravstva jer su laboratorijski testovi obično bili izvedeni dan prije video posjete, što je omogućilo da se o rezultatima raspravlja u vrijeme posjeta.

U svakom slučaju postignut je konsenzus da je primjena telezdravstva u onkologiji poboljšala pristup njezi.

Spomenute digitalne inovacije i rješenja pokazatelj su koliko primjena digitalizacije može značajno pomoći liječnicima u prevenciji, zdravstvenoj zaštiti i brizi pacijenata oboljelih od karcinoma, ali i drugih bolesti. Ako uzmemo u obzir sve izazove s kojima su se zdravstveni sustavi suočili od početka pandemije COVID-19, ona može biti ključna u spašavanju ljudskih života. 

Autor: Mladen Kovaček, LinkedIn

Previous
Tehnologija u medicini za vrijeme COVID-19
Next
Predstavljen novi projekt 'Žene u tehnologiji' čiji je...
 Return to site
All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK