Kronične nezarazne bolesti na godišnjoj bazi odnose 41 milijun života
Kronične nezarazne bolesti u svim razvijenim zemljama svijeta predstavljaju vodeći javnozdravstveni problem. Posebno su ističu dijabetes, kardiovaskularne bolesti, rak, bolesti srca, plućne bolesti i kronične bubrežne bolesti.
Situacija vezano za nezarazne kronične bolesti u svijetu je zabrinjavajuća. One su postale jedan od glavnih izvora zdravstvenih problema u svijetu te prema izvješćima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), nezarazne kronične bolesti uzrokuju više od 60% svih smrti diljem svijeta i predstavljaju ogroman teret za zdravstveni sustav svake zemlje. Situacija vezana uz nezarazne kronične bolesti u Hrvatskoj slična je situaciji u ostatku svijeta. Prevalencija nezaraznih kroničnih bolesti u Hrvatskoj stalno raste, a najčešće su to bolesti srca i krvnih žila, dijabetes, rak i bolesti pluća.
Među najčešćim uzrocima nezaraznih kroničnih bolesti su: nezdrava prehrana, nedostatak tjelesne aktivnosti, pušenje, zlouporaba alkohola i stres. Stoga je važno poduzeti mjere kako bi se smanjila prevalencija nezaraznih kroničnih bolesti i poboljšala kvaliteta života pacijenata s ovim bolestima. To uključuje edukaciju o zdravom načinu života, rano otkrivanje bolesti, praćenje zdravstvenog stanja i adekvatno liječenje.
Kako tehnologija pomaže kod menagementa nezaraznih kroničnih bolesti?

Tehnologija igra sve važniju ulogu kada govorimo o menagementu nezaraznim kroničnim bolestima. Može pomoći u praćenju simptoma, praćenju vitalnih znakova i pružanju povratnih informacija pacijentima i pružateljima zdravstvenih usluga. Na primjer, nosivi uređaji kao što su pametni satovi i uređaji za praćenje aktivnosti mogu se koristiti za praćenje razine tjelesne aktivnosti, otkucaja srca i obrazaca spavanja. Ti se podaci mogu koristiti za informiranje o odlukama o liječenju i pomoć pacijentima u boljem upravljanju njihovom bolešću kao i signal da bi trebali posjetiti liječnika.
Primjer menadžmenta dijabetesa pokazuje koliko je tehnologija uznapredovala I koliko olakšava život pacijentima. Korištenje senzora olakšava praćenje stanja i fluktuacije dijabetesa i liječnicima. Liječnici na ovaj način dobivaju puno bolji uvod u dnevne fluktuacije razine inzulina kod pacijenata.
Tehnologija također može pomoći u unapređenju istraživanja i razvoju novih lijekova za kronične bolesti. Na primjer, korištenjem računalnih algoritama i velikih skupova podataka, istraživači mogu brže identificirati nove terapijske prilike i procijeniti učinkovitost postojećih lijekova. Ovakvi podaci uz primjenu umjetne inteligencije mogu selektirati pacijente koji bi trebali obaviti preventivne preglede kako bi npr. rak bio dijagnosticiran u ranijoj fazi i time povećao stopu izlječenja.
Relevantni stručnjaci na konferenciji FUTURE IS NOW o ovoj temi

Konferencija FUTURE IS NOW vodeće mjesto razmjene informacija u digitalizaciji zdravstva 4.4.2023. u Kaptol Boutique Cinema u Zagrebu okupit će relevantne stručnjake koji će u panel diskusiji govoriti o ovoj važnoj temi. Svoje sudjelovanje između ostalih potvrdila je Tea Strbad, dr. med., pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove, iz HZZO-a.
Konferencija se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva, a organizatori konferencije omogućili su pristupačne cijene kotizacije. Svoje mjesto osigurajte na https://hit-konferencija.hr.