Novija istraživanja pokazuju da čak i minimalno, a dugotrajno povišene vrijednosti šećera, dovode do razvoja dijabetičkih komplikacija na koje odlazi 88 % sveukupnog troška liječenja šećerne bolesti.
Nedvojbeno je da su liječnici obiteljske prakse nosioci zahtjevne brige o dijabetesu tip 2 u našem zdravstvenom sustavu.
U nastavku donosimo tri ključna koraka za liječenje pacijenata s dijabetesom tip 2.
1. Promjena životnog stila

Vodeća dijabetička organizacija (ADA) preporuča kao prvu liniju terapije smanjenje unosa i ograničenje vrste ugljikohidrata. Dobro je educirati ili uputiti zainteresirane pacijente na nutricionista.
70% slučajeva nastanka dijabetesa tipa 2 može biti spriječeno ili odgođeno usvajanjem zdravog stila života. Nažalost, promjena životnog stila najteži je aspekt kontrole dijabetesa, ali neminovan za dobre ishode liječenja. Nekontrolirani dijabetes s vremenom sigurno dovodi do teških zdravstvenih komplikacija. Usprkos tim spoznajama, čak 75% dijabetičara ne uspijeva postizati ciljne vrijednosti glukoze u krvi.
Redovita tjelesna aktivnost, poput minimalnog hodanja, poboljšava osjetljivost tijela na inzulin, ključni faktor u kontroli šećera u krvi.
2. Medicinska pomagala i lijekovi

Kako bi osobe s dijabetesom tip 2 znale kako su regulirane moraju povremeno mjeriti glikolizirani hemoglobin, ali i mjeriti razinu glukoze. Danas na tržištu postoji veliki broj aparatića za mjerenje glukoze u krvi, kao i senzora (CGM) za kontinuirano mjerenje, od kojih je jedan preko HZZO-a dostupan dijelu osoba s tip 2 dijabetesom. CGM senzori ne bole pa je otpor pacijenata manji, a dobije se uvid u kretanje šećera 0-24 sata.
Kod liječenja dijabetesa tipa 2 važno je imati na umu patofiziologiju bolesti, odnosno ulogu inzulinske rezistencije u nastanku bolesti. Stoga je od ključne važnosti, pokušati djelovati na smanjenje rezistencije gubitkom kilograma.
Svi standardni lijekovi uobičajeni u tretmanu šećerne bolesti dostupni su našim paciejntima na teret HZZO-a, ako što je metformin, DPP-4 inhibitori, GLP-1 agonisti i SGLT-2 inhibitori. Dio pacijenata s dijabetesom tipa 2 s vremenom treba inzulin kojeg često teško prihvaćaju. Ali ovisno o profilu pacijenta, injekcije inzulina mogu biti veliki psihološki poticaj na životne promjene, te njegovo rano uvođenje može imati pozitivne efekte.
3. Barijatrična kirurgija
Kod osoba s iznimno teškom pretilošću i dijabetesom tipa 2, operacije smanjenja želuca ili preusmjeravanja tankog crijeva mogu pomoći u kontroli dijabetesa i mršavljenju. Klinike za mršavljenje djeluju kod nas u Zagrebu, Varaždinu i Rijeci.
Svaka od dostupnih terapija za smanjenje tjelesne težine, posredno poboljšavaju i metaboličko zdravlje, uključujući dijabetes. A neke terapije za tip 2 dijabetes mogu pomoći i u gubitku težine, što opet dodatno poboljšava razine glukoze u krvi.

Zaključak
Prva i najvažnija linija obrane je promjena životnog stila. Daljnje terapije se uvode sukcesivno, uz redovno praćenje i pravovremeno uvođenje promjena u terapiji. Osobe koje ne uspijevaju ostvariti dobru regulaciju glikemije ipak je dobro uputiti na obradu specijalista.