Nakon što smo izašli iz lockdown-a trebalo je nastupiti novo normalno. Po mom iskustvu to novo normalno definiramo svaki dan i ono što je jučer bilo ok danas pak nije i obratno.
Također, često možemo čuti da smo sada puno naučili o virusu pa ćemo se lakše boriti s njim i bez lockdown-a. Možda ja sporo učim, ali ništa novo što sam čuo o virusu nije izdržalo tjedan ili dva novog normalnog. Bio je termolabilan pa sad nije, oslabio je pa opet nije, mutirao je kako bi se prilagodio ljudima kao nosiocima pa ipak nije.
Jedino što je izdržalo test vremena (kratkog) je način širenja, a tu mislim na saznanje da se ne prenosi preko površina nego isključivo kapljično.
Kako se svako češe gdje ga svrbi, podijelit ću svoje viđenje evenata u zdravstvu nakon lockdown-a.
Osnovni sentiment, kao i u drugim elementima poslovanja, je nesigurnost i promjenjivost. Osim mjera i preporuka koje donosi stožer, tu su i preporuke strukovnih udruga, kompanijske regulative i naputci te naravno osobna zabrinutost svakoga tko je na razne načine povezan sa eventom ili se jednostavno odlučio doći pa se predmislio.
Kako bi smanjili nesigurnost i klijentima ponudili više opcija, mi smo se odlučili na koncept hibridne konferencije - event na kojem je dio ljudi prisutan fizički, a dio online. To omogućuje svakom posjetiocu mogućnost da do zadnjeg trenutka može odlučiti hoće li doći fizički na event ili će ga pratiti online.

Osim toga, ideja je hibridnog načina da se izbjegnu mane isključivo online ili fizičkog praćenja i konzumiranja contenta. Mana online praćenja bila bi monotonija i zasićenost ovog tipa konzumiranja sadržaja.
Pratitelji kojima je rizik fizičke prisutnosti na eventu prevelik, mogu ga pratiti online. Benefit je da fizičko odvijanje eventa daje puno veću dinamiku nego kada se događaj odvija isključivo online. S druge strane, osobe koje fizički prate event, uz poštivanje epidemioloških uvjeta, izložene su manjem riziku jer je broj sudionika zbog mogućnosti praćenja online manji.

Naše iskustvo ovog načina održavanja eventa je vrlo pozitivno. Event Data4Oncology održali smo uspješno 2. srpnja. Tema rasprave bila je primjena digitalnih tehnologija i zdravstvenih podataka u borbi protiv raka te utjecaj epidemije COVID-19 virusa.
Osim sudionika koji su mogli pratiti prijenos eventa uživo, ovim načinom se u program izravno iz Bruxsellesa uključio i Tomislav Sokol, zastupnik u EU parlamentu što potvrđuje još jednu važnu značajku hibridnih konferencija – sudionici programa mogu se uključiti izravno na event gdje god se nalazili. Osim toga, svi koji su željeli postaviti pitanja predavačima i panelistima, mogli su to učiniti brzo i jednostavno putem chat-a. Na taj način svim sudionicima, bili prisutni fizički ili online omogućeno da se uključe i budu dio konferencije.
Autor: Mladen Kovaček