Return to site
Return to site

Novosti vezane uz senzorom potpomognutom terapijom inzulinskom pumpom

· Croatian

Što je senzorom potpomognuta terapija inzulinskom pumpom (SAP)?

Inzulinska pumpa je uređaj koji kontinuirano isporučuje brzo djelujući inzulin u promjenjivim dozama za pokrivanje bazalnih potreba, obroka i korigiranja visokih razina glukoze u krvi.

Kontinuirano praćenje razina glukoze pomoću senzora daje uvid što se događa između uobičajenih mjerenja glukoze iz krvi pomoću mjerača: vrijednosti glukoze tijekom dana i noći ostaju zabilježene, prikazuju se kako prehrana, tjelovježba i lijekovi utječu na razinu glukoze, otkrivaju trendovi i obrasci kretanja glikemije te pomažu u izbjegavanju hipoglikemija i hiperglikemija.

Senzorom potpomognuta terapija inzulinskom pumpom omogućuje uvid i upozorenja o promjenama u glikemiji te automatsko zaustavljanje i nastavljanje isporuke inzulina.

Promijenjena je indikacija za pomagala odašiljač i senzor: ukinuto je dobno ograničenje (do 8.god. života).

Indikacija sada glasi:

„Za osigurane osobe koje boluju od šećerne bolesti i primaju inzulin putem inzulinske pumpe te i dalje imaju: učestale, neprepoznate i noćne hipoglikemije; neosjetljivost na hipoglikemije zbog čega bolesnici ne prepoznaju simptome ni tijekom dana ni tijekom noći; velike oscilacije glikemije, nezadovoljavajuću metaboličku kontrolu bolesti (HbA1c>7,5%); alergije na druge vrste senzora; osobitu sklonost nastanku hipoglikemija zbog pridruženih bolesti ili aktivnosti kojima se bave (aktivni sportaši); djeca sa intelektualnim poteškoćama, zbog čega ne mogu prepoznati niti upozoriti na simptome hipoglikemije; tijekom prekoncepcije kako bi se postigla što bolja regulacija prije trudnoće i tijekom trudnoće kako bi se na vrijeme prepoznale i izbjegle jake hipoglikemije.

Osigurana osoba koja je ostvarila pravo na predmetno pomagalo, ne ostvaruje pravo na uređaj za neograničeno skeniranje razine glukoze u međustaničnoj tekućini „FreeStyle Libre“ i pripadajući senzor.

Osigurana osoba koja je ostvarila pravo na predmetno pomagalo, ostvaruje pravo na najviše do 1475 komada godišnje dijagnostičkih trakica za mjerenje glukoze u krvi uređajem i na najviše do 1475 komada godišnje lanceta za vađenje krvi iz prsta za kontrolu glukoze u krvi.

Osigurana osoba ne ostvaruje pravo na povećanu količinu senzora za kontinuirano mjerenje glukoze.“

Predmetna pomagala kao i do sada predlaže specijalist pedijatar, endokrinolog dijabetolog i specijalist interne medicine, endokrinolog dijabetolog, a propisuje izabrani liječnik opće medicine.

Sa Liste pomagala izbrisana su pomagala zaštitna navlaka za inzulinsku pumpu, zaštitna navlaka za inzulinsku pumpu-silikonska i pojas za struk za inzulinsku pumpu. Navedena pomagala više neće biti moguće dobiti na Potvrdu o pomagalima (doznaku).

U tablici se nalazi ažurirani izvadak za pomagala za Medtronic MiniMed inzulinsku pumpu s pripadajućim HZZO šiframa.

Tablica 1. Nove šifre pomagala 2020. godina

Za dodatne informacije možete kontaktirati ovlaštenog Medtronic distributera u Hrvatskoj:

 

MediLigo d.o.o.

Strojarska 20/8.kat

10 000 Zagreb

Tel: 00 385 1 6454 295

00 385 1 6454 298

Faks: 00 385 1 6454 299

e-mail: info@mediligo.hr

 

Previous
Dijabetes u vrijeme COVID-19
Next
„Ursuline milijarde“
 Return to site
All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK