
Autor: Mladen Kovaček, LinkedIn
Umjetna inteligencija je već duboko prodrla u pojedina područja života kao što su medicina, bankarstvo, transport... Pojavom ChatGPT-a približila se i većini građana, što je izazvalo veliku medijsku pozornost. Kod određenog broja ljudi i zabrinutost.
Ono što nas opravdano brine na engleskom se zove Artificial General Intelligence, a često se koristi kratica AGI. Kod nas se najčešće koristi poprilično doslovan prijevod opća umjetna inteligencija.
Kao što to kod nas često biva sa tehnološkim pojmovima koristi se ravnopravno engleski i hrvatski prijevod te skraćenica engleskog naziva.
Opća umjetna inteligencija bila bi vrsta umjetne inteligencije koja funkcionira na način sličan ljudskom. Dakle neovisno odlučuje o različitim stvarima, a ne o uskom polju koje je zadano algoritmom i zadanim izvorima informacija kao što je to do sada bio slučaj.
Kraći opis bi bio da opća umjetna inteligencija može reagirati na različite situacije i okruženja i samostalno adaptirati svoje procese u skladu s njima.

Pozivi za zabranu se najčešće odnose na ovaj najnapredniji i najnepredvidljiviji oblik umjetne inteligencije. Razlog za ovakve inicijative je nepredvidljivost koju donosi ova vrsta umjetne inteligencije i brzina kojom se potencijalno može razvijati. Neke su zemlje, npr. Italija, već uvele zabranu ChatGPT-a. Iako je ChatGPT još daleko od opisanog pojma opće umjetne inteligencije. Razlog zabrane ponajprije je zabrinutosti za zloupotrebu osobnih podataka.
Svaki veliki tehnološki pomak u ljudskoj povijesti donosio je i inicijative za ograničenja ili zabrane. Ipak, tako široka zabrinutost informiranog dijela javnosti još nije zabilježena. Upravo zbog prethodnih velikih iskoraka koje predstavlja internet i društvene mreže podijeljena mišljenja stručnjaka su nam sada puno dostupnija.
Nema sumnje, bit će zanimljivo pratiti i ovaj regulatorni dio koji se odnosi na različite vrste umjetne inteligencije.