Dijabetes jedan je od vodećih javnozdravstvenih problema i globalna epidemija suvremenog društva uzrokovana promjenama načina života povezanog sa smanjenjem tjelesne aktivnosti, konzumiranjem visokokalorične hrane i porastom učestalosti debljine.
Prema podacima Međunarodne dijabetičke federacije iz 2021. u svijetu od dijabetesa boluje 537 milijuna, a procjenjuje se da će taj broj do 2030. godine narasti na 643 milijuna. U Hrvatskoj, dijabetes je treći uzrok smrti u Hrvatskoj
Promjene u načinu života, uz smanjenje redovite tjelesne aktivnosti doprinose povećanju rizika za nastanak dijabetesa i posljedičnih komplikacija. Komplikacije dijabetesa su znatno opterećenje za proračune zdravstvenih sustava širom svijeta i iznimno je važno djelovati na razinama prevencije koje sprečavaju njihov nastanak.
Potrebne su aktivnosti na svim razinama prevencije kao što je usvajanje zdravog načina života, rano otkrivanje i započinjanje intervencija te kontrola rizičnih čimbenika kod osoba s postavljenom dijagnozom.
Osim toga, na hrvatskom su se tržištu pojavile mnogobrojne nove tehnologije koje omogućavaju bolju kontrolu dijabetesa.
Treće izdanje hibridnog eventa pod nazivom "Data4Diabetes" okupilo je na jednom mjestu stručnjake koji su se dotaknuli važnih tema po ovom pitanju i korištenja tehnologije te digitalnih inovacija u liječenju dijabetesa.

Kako razvoj tehnologije utječe i olakšava svakodnevnu rutinu osobama s dijabetesom, predstavili su u svojim predavanjima prof.dr.sc. Sanja Klobučar Majanović dr.med. specijalist internist., subspecijalist endokrinolog i dijabetolog iz KBC Rijeka i dr.sc. Mladen Grgurević, dr.med., internist subspecijalist endokrinolog i dijabetolog iz KB Merkur Sveučilišna klinika Vuk Vrhovac. Podijelili su iskustvo liječnika ali i pacijenata kada je riječ korištenju inovativnih tehnologija poput inovativnih pumpi na "touchscreen" i inzulinske "Patch" pumpe.


Ispred okupljenih, na skupu se obratila Jelena Curać, pomoćnica ravnatelja za IT iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje onaglašivši važnost održavanja ovakvih skupova.
Istaknula je kako 12% proračuna otpada na liječenje dijabetesa, od čega 80% na komplikacije uzrokovane dijabetesom.
U sklopu eventa predstavljen je i interdisciplinarni rad Udruge studenata Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta - PROBION i Sekcije za kardiologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu „Kuham za svoje srce“. Studentice Antonia Cvrk i Lara Divjak osvrnule su se na važnost promjene životnih navika kod bolesnika oboljelih od šećerne bolesti tipa II, ali i kod kardiovaskularnih bolesnika. Njihov nastup još je jedan uspješan primjer suradnje koju je omogućio projekt „Žene u tehnologiji“ koji povezuje studentice i industriju, o čemu je više riječi rekla i Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica Američke gospodarske komore u Hrvatskoj, partner projekta.
- 44% vodećih tvrtki Srednjoistočne Europe nema ni jednu ženu na izvršnoj poziciji. Ključ je potpora, motiviranje i edukacija djevojaka za STEM (područje rada koje garantira veći prihod). – naglasila je.

U program eventa također se uključila i voditeljica CroDiab registra koji je osnovan 2000. godine s ciljem unapređenja zdravstvene zaštite osoba sa šećernom bolešću, utvrđivanja prevalencije i incidencije šećerne bolesti i njenih akutnih i kroničnih komplikacija, praćenja morbiditeta i mortaliteta, te osnovnih kliničkih pokazatelja na nacionalnoj razini, dr.sc. Tamara Poljičanin, dr.med. koja je podijelila svrhu korištenja prikupljenih podataka u javnozdravstvenoj evaluaciji, planiranju i intervencije u dijabetesu i vrlo zanimljive podatke.
Doc.dr.sc. Maja Baretić, dr.med., specijalist internist, subspecijalist endokrinologije i dijabetologije iz KBC Zagreb svojim zanimljivim predavanjem upoznala je publiku sa svijetom novih mogućnosti u liječenju dijabetesa i koje sve mogućnosti donosi korištenje tehnologije.
U panel diskusiji na temu kako prikupljanje i analiza podataka doprinosi boljoj regulaciji šećerne bolesti, svoje iskustvo i mišljenje o utjecaju tehnologije podijelili su doc.dr.sc. Maja Baretić, dr.med., specijalist internist, subspecijalist endokrinologije i dijabetologije iz KBC Zagreb i Aco Momčilović, suonivač i sudirektor Global AI Ethics Instituta.

-Zanimljiv podatak je da je trošak zdravstva u cijelom svijetu 860 milijarda dolara, a od toga 10 do 12% otpada na dijabetes. Korištenjem podataka možemo detektirati ljude koji još uvijek nisu svjesni da imaju dijabetes, a možemo i bolje targetirati dijabetičare koji neće raditi sami za sebe ono što je potrebno. - osvrnuo se g. Momčilović.
- Isplati se ulagati u tehnologiju, u edukaciju djelatnika i zaštiti naše podatke kao i analizirati koristiti. - naglasila je dr. Baretić. - U zdravlje će se uvijek morati ulagati, samo će se mijenjati načini na koje će se ulagati. - dodala je.
G. Momčilović naglasio je koliko je suradnja privatnih kompanija i državnih instituacija važna za napredak u liječenju dijabesa kao što je i važno iskoristiti postojeće alate.

Ovo je treće izdanje eventa koji se bavio važnim javnozdravstvenim problemom - dijabetesom i koji je ponovno izazvao veliki interes publike. Event se prenosio uživo online putem izravno iz Wespa Spaces u Zagrebu.