U Wespa Spaces u Zagrebu, uz ograničeni broj sudionika i u skladu sa propisanim epidemiološkim mjerama održala se 13-a po redu konferencija digitalne medicine FUTURE IS NOW. Konferencija se održala u posebnom hibridnom izdanju te omogućila sudionicima da ovogodišnju konferenciju prate uživo online putem. Konferencija se već šestu godinu za redom održava u Zagrebu, a na godišnjoj razini održava se u Slovačkoj, Češkoj, Mađarskoj i Srbiji čime se pozicionirala kao vodeće mjesto razmjena informacija i okupljanja svih medicinskih profesionalaca na području srednje Europe.
Ovogodišnja konferencija, pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva okupila je ne samo vodeće stručnjake iz Hrvatske, već i globalne i europske koji su se uključili online putem u internacionalnom dijelu programa.

Video putem, konferenciju je ispred Ministarstva zdravstva pozdravila dr. med. prim. Vera Katalinić-Janković, posebna savjetnica ministra zdravstva koja je istaknula važnost održavanje ovakvog skupa, osobito u jeku pandemije s kojom se suočavaju zdravstveni sustav u Hrvatskoj ali i diljem Europe te važnost digitalizacije.
-Hvalevrijedne su teme vezane uz cijepljenje, ali i korištenje zdravstvenih podataka vezanih uz cijepljenje i novih tehnologija koje mogu pomoći. Upravo je današnja pandemija primjer doprinosa novih tehnologija u razvoj cjepiva u realnom vremenu življenja s jednom novom bolesti. Podaci drže ključ uspjeha zdravstvenih sustava i novih inovativnih tehnologija ali postoji stalna potreba za strukturiranim i standardiziranim podacima kako bi bili uspješni. – naglasila je.

Jedna od važnih tema ovogodišnje konferencije bila je komunikacija oko cijepljenja, a u raspravi su sudjelovali poznati stručnjak, farmakolog sa KBC Zagreb, prof.dr.sc. Robert Likić, posebna savjetnica ministra i pomoćnica ravnatelja HZJZ-a prim. Marija Bubaš, predsjednica povjerenstva za javnozdravstvenu djelatnost iz Hrvatske liječničke komore, dr. Vesna Štefančić Martić, direktorica za istraživanje i transfer tehnologije i direktorica BICRO BIOCentra dr.sc. Marija Lovrić te Igor Marušić iz Hrvatskog Telekoma.
Sudionici panela osvrnuli su se na aktualnu situaciju sa cijepljenjem te kako poboljšati komunikaciju sa javnošću ali i među liječnicima vezano za cijepljenje te kako razvoj novih tehnoloških rješenja može pomoći u boljem procjepljivanju. U dinamičnoj raspravi, farmakolog prof.dr.sc. Robert Likić spomenuo je kako korištenje tehnologije za razvoj cjepiva protiv korona virusa, farmaceutske kompanije koriste sada i za razvoj lijekova za druge bolesti. Tako primjerice, neki od proizvođača cjepiva za COVID-19 koriste istu tehnologiju za razvoj terapija za multipla sklerozu i HIV.

Druga važna tema konferencije bilo je korištenje zdravstvenih podataka u kardiologiji, a u raspravi su osim kardiologinje prof.dr.sc. Maje Čikeš iz KBC Zagreb sudjelovali specijalist javnog zdravstva sa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dr.sc.Ivan Pristaš te direktor tvrtke Veridian Healthstream, Denis Bičanić.
Svojim interesantnim predavanjem, u temu je sudionike uveo Božidar Ferek-Petrić, glavni stručnjak za medicinske poslove iz tvrtke Medtronic koji se osvrnuo na razvoj digitalizacije u kardiologiji.

-Većina sudionika u publici danas ima aplikacije na mobitelima koje prate naše zdravlje poput kretanja koje se jako odražava na kardiovaskularno zdravlje. Zato je korištenje mHealtha-a zapravo prevencija. Kao što smo mogli iz izlaganja g. Ferek-Petrića čuti, telemedicina također ima veliku ulogu. Mi ju koristimo u kardiologiji. U kontekstu COVID-a nije zaživjela vrlo rafinirano ali veliki broj pacijenata je zadovoljan. U početku pandemije, pacijenti nisu mogli dolaziti u bolnicu i tada su nam doista doživjele eVizite koje smo putem HZZO-a uspjeli formalizirati. – istaknula je prof.dr.sc. Maja Čikeš.
U programu konferencije govorilo se i o upravljanju radnim učinkom radioloških uređaja i umjetne inteligencije u zdravstvu o čemu je pred okupljenima govorio Domagoj Horvat iz tvrtke Siemens Healthstream i kako zdravstveni podaci mogu pomoći u smanjenju komplikacija kod dijabetesa melitusa o čemu je govorila prof.dr.sc. Sanja Klobučar Majanović.

Internacionalni dio konferencije izazvao je veliki interes publike iz Slovačke, Češke i Mađarske, a izravno iz Washington DC-a, dopredsjednik globalne tvrtke Medtronic Trevor Gunn održao je predavanje na temu Data driven managementa.
Kao predstavnik Hrvatske u internacionalnom dijelu konferencije predavanje na temu usporedbe troškova zahvata i donošenje odluke na bazi tih podataka održao je Damir Detić, Market Access i Government Affairs Manager iz tvrtke Johnson & Johnson.
Stručnjak Patricie Doisne, viši voditelj projekta EMEA-LATAM iz tvrtke Roche govorio je o skrbi o pacijentima na temelju dijagnostike pomoću podataka. G. Doisne u svom predavanju naglasio je da zdravstvena zaštita korištenjem inteligencije i pretvaranjem različitih podataka može djelotvorno utjecati na ishode liječenja kao i da se iskorištavanjem kombiniranih dijagnostičkih ispitivanja, digitalnih alata i terapije može pomoći u još boljoj skrbi o pacijentima i kreiranju stvarnih promjena u životu pacijenata.

U programu je sudjelovao i stručnjak te direktor tvrtke Brainomix Limited Zoltán Chadaide koji se osvrnuo na korištenje umjetne inteligencije u liječenju akutnog moždanog udara, a dodatan značaj konferenciji svojim predavanjem o sigurnoj distribuciji cjepiva u jeku pandemije COVID-19 održao je ravno iz Finske Erik Lehikoinen iz tvrtke Logmore.

Upravo su pandemija s kojom je suočeno zdravstvo i zdravstveni sustav doveli u fokus kao nikad prije korištenje nemedicinskih tehnologija čija primjena u zdravstvu može pomoći i pacijentima i zdravstvenim radnicima u boljoj i efikasnijoj skrbi. Unatoč ograničenjima koji su nastupili u skladu sa zaštitnim mjerama koje su uvedene radi prevencije pandemije COVID-19, sudionici konferencije i ove godine su iskoristili priliku kako bi stvorili nove kontakte i suradnju između različitih sektora.