U doba krize vrijede pravila koja prije mjesec dana nisu vrijedila. Ako su neki liječnici i mislili da je „telemedicina“ nešto daleko i prenapuhano, danas to više ne misle. Danas su presretni ako mogu posao obaviti bez rizika po vlastito zdravlje, a kao što naslov kaže – postoji način.
Recimo da vam nešto s dijabetesom ne štima (tip 1 ili tip 2). Recimo čak i da ste bili lijeni i neodgovorni te niste ništa poduzimali, ali evo sad baš u vrijeme krize imate vremena i htjeli biste nešto popraviti. Otići do izabranog liječnika nije jednostavno, a kod specijaliste, npr. dijabetologa, još teže. Što možete napraviti?
Ako vam s dijabetesom nešto ne štima, o tome možete izvijestiti osobno, pa čak i telefonom, onoga koga dobro poznajete – svog izabranog liječnika! Ono čega je važno biti svjestan je da izabrani liječnik ima uhodanu metodu savjetovati se o vašem problemu direktno sa specijalistom kojem je ova konzultacija potom plaćena od strane HZZO-a!
Da, činjenica je da doma nemate laboratorij za vađenje krvi, ali isto tako je činjenica da se puno toga može i bez biokemijskog laboratorija. Znate opisati kako se osjećate i bilježite razine šećera u urinu, krvi ili sa senzorima? Te informacije mogu biti dovoljne kako bi vaš liječnik nakon konzultacije sa specijalistom unaprijedio vašu terapiju! Zar ne?

Pogledajte kako se na Rebru radi.
Rebro nije jedino! U Zavodu za endokrinologiju u Kliničkom bolničkom centru Sestre Milosrdnice također rade na sličan način. Prof. Milan Vrkljan kaže da je kod njih ova priča uhodana, postoji službeni broj i e-mail na koji se javljaju i pacijenti i izabrani liječnici. Tel: 01/3787-111, e-mail: kbcsm@kbcsm.hr.
Endokrinologinja Anela Novak iz Kliničke bolnice Split kaže da imaju službenu e-mail adresu gdje također odgovaraju na sve upite: dijabetes@kbsplit.hr.
Prof. Dubravka Jurišić Eržen nas je informirala da je ovakva podrška za dijabetes u KB Rijeka dostupna putem telefona 051/658-187 ili e-maila djurisicerzen@gmail.com
Ovo su informacije prvenstveno za odrasle, djeca s dijabetesom i njihovi roditelji uglavnom prilično dobro i intenzivno komuniciraju sa svojim pedijatrima dijabetolozima.
Ukoliko ima još bolnica koje su se prilagodile krizi na ovaj način – molim da se jave, kontakt info@nainzulinu.com.
Naravno, specijalist može zaključiti i da telemedicina više nije dovoljna i da morate doći na pravi pregled, no isto tako može zaključiti da običnom promjenom terapije možete poboljšati svoju samokontrolu! Ako je potrebno, potom vam izabrani liječnik može izdati e-Recept i u prvoj ljekarni podižete svoj lijek. Zvuči kao znanstvena fantastika? Uopće nije.
HZZO je odavno osigurao infrastrukturu za ovu „znanstvenu fantastiku“ i uredno podmiruje sve njene troškove, hvala HZZO. To što se do sada A5 možda nije previše koristila, ne znaći da baš sada, u vrijeme krize, neće dobro doći. Možda baš sada A5 uputnica HZZO-a doprinese smanjenju širenja korona virusa – nije li tehnologija baš tome i namijenjena?
Pokušajte i sretno!
Autor: Davor Skeledžija
Izvor: nainzulinu.com